کسی از گربه های ایرانی خبر ندارد؟

فیلم

کسی از گربه های ایرانی خبر ندارد

رو دیدم.

-------------------------------------------------------

خب حالا تحلیل که کار ما نیست اما نقدش

فیلم فوق العاده خوش ساخت بود ، کیفیت صدا و تفکیک صدا بسیار عالی،اتخاب نما ها و زاوایای دوربین .لوکیشن ها و ...

بازیگر ها : حامد بهداد که کلا کارش درسته

اما اشکان و نگار کمی به قول دوستان آماتور   بازی کردن.

حالا میتونم به خاطرحامد بهداد و بازی های قابل تقدیرش اون دوتا رو ببخشم

این فیلم تقریبا ۶ تا کلیپ رو شامل میشه از نوع اجتماعی

و تا نبینید متوجه زیبایی کار، 

تدوینگر کار و کارگردان نمی شید.

حتی نوشتن سناریو

و شیوه پیش برد فیلم به طرز عجیبی جالبه

حیف باشه بهمن قبادی که توی وطن خودش اکران فیلم هاش ممنوعهناراحت

میترسم از روزی که حامد بهداد هم بره

حامد شاید قیافه و هیکل  و چشم سبز نداشته باشه اما پر از  استعداده

-----------------------------------------------------------------------------------------

نگاهی کمی حرفه ای تر:

اما «کسی از گربه های ایرانی خبر نداره» ساخته بهمن قبادی، نمونه ای از گرایشی تازه و رادیکال در سینمای ایران است که به سینمای زیرزمینی ایران شهرت یافته و نمایش های موفقی در فستیوال کن و فستیوال های سینمایی دیگر داشته اما برخلاف «در باره الی»، تا کنون این شانس را نداشته  که در ایران به نمایش درآید و واکنش تماشاگران و منتقدان سینمایی داخلی به آن سنجیده شود. این فیلم همانند دیگر تولیدات و فرآورده های فرهنگی زیرزمینی مثل موسیقی زیرزمینی و ادبیات زیرزمینی، محصول محدودیت ها، فشارها، اعمال نظرها و سانسور دولتی در ایران است.
بهمن قبادی، به گفته خودش، بعد از ساختن فیلم «نیوه مانگ» و توقیف شدن آن، نتوانست فیلم دیگری بسازد و همه کوشش هایش برای اخذ مجوز و ساختن فیلمی به نام «شصت ثانیه» ناکام ماند. به همین دلیل وی همه اشتیاق اش را برای فیلمسازی از دست داد، دچار یاس و افسردگی شد و عملا خانه نشین گردید. تا اینکه به پیشنهاد دوستی با گروه های موسیقی زیرزمینی تهران آشنا می شود و تحت تاثیر شیوه کار آنها قرار می گیرد که بدون داشتن مجوز دولتی در زیرزمین های تهران به تمرین و اجرای موسیقی و ضبط آن مشغول اند. جسارت، بی باکی و رادیکال بودن این گروه ها الهام بخش قبادی برای ساختن فیلمی در مورد آنها و فعالیت های ممنوع و غیرقانونی آنها می شود.
به این ترتیب، «کسی از گربه های ایرانی خبر نداره»، فیلمی نیست که بتوان آن را بر اساس معیارها و استانداردهای رسمی و متعارف سینمای ایران سنجید و در باره آن قضاوت کرد. این فیلم نشانه ای از زیرزمینی شدن فرهنگ در شرایط اختناق و ترس است. فیلمی است که با بودجه ای اندک و عوامل و امکاناتی بسیار محدود، بدون مجوز دولتی و در زمانی بسیار فشرده و با شتاب ساخته شده و تاثیر این محدودیت ها و شتاب زدگی را در ساختار روایی و فرمال فیلم می توان مشاهده کرد. اما با همه این ها، این فیلم سندی واقعی و مهم از سرنوشت دردناک نسل جوان هنرمند ایرانی است که خلاقیت های هنری اش در فضایی بسته و ترس خورده بر باد رفته و انرژی و توان عظیمش بیهوده صرف تلاش برای گرفتن مجوز برای اجرای کنسرت می شود و هنگامی که از این کار نا امید می شود، به ناگزیر تن به مهاجرت می دهد.
 

بهمن قبادی و اصغر فرهادی هر دو سینماگری اند که در دل مناسبات جاری در سینمای ایران رشد کرده و فیلم ساخته اند و اینک با توجه به شرایط جدیدی که بر این سینما حاکم شده، رویکردهای متفاوتی را در قبال آن اتخاذ کرده اند. بهمن قبادی خسته و آزرده از شرایط دشوار فیلمسازی در ایران، اینک تصمیم گرفته که از کشور خارج شود و در غرب به فیلمسازی ادامه دهد و اصغر فرهادی همانند بسیاری از فیلمسازان دیگر ایرانی ترجیح داده در داخل بماند، با محدودیت ها کنار بیاید و در چهارچوب مقررات و ضوابط تعیین شده، فیلم هایش را بسازد. در چنین شرایطی واقعا نمی توان هیچ کدام از آنها را به خاطر راهی که انتخاب کرده اند، تشویق و یا سرزنش کرد. مطمئنا هر کدام از آنها دلایل و انگیزه های محکمی برای ماندن یا رفتن دارند

-------------------------------------------------------------------------------------------

و در آخر از  دیدگاه یه دختر میگم گه

افشین کاتبی )خواننده گروه هوی متال(که توی طویله می خونه( قلب

بسیار زیبا روی و شدیدا جذاب بود خجالتبعد از سالها از  یه پسر خوشم اومدکه هم تن صداش هم چهره و استیل بدنی خوبی داشت

اگر چنین شخصی رو سراغ داشتین با همون اسیل و چهره حتما من رو خبر کنید .قلب

 

 

/ 8 نظر / 143 بازدید
نانی آزاد ... مترسک

دل و دين و عقل و هوشم همه را به آب دادي زکدام باده ساقي به من خراب دادي؟ دل عالمي ز جا شد،چو نقاب بر گشودي دو جهان به هم بر آمد،چو به زلف تاب دادي! همه کس نصيب دارد ز نشاط و شادي اما به من غريب مسکين غم بي حساب دادي[گل]

رامین صابری

سلام سینمای ایران دیگه چیزی برای گفتن نداره خانمی

غزل خونه

سلام علیکم باید فیلم خوبی باشه و فکر میکنم تو مایه های دیازپام10 محسن نامجو باشه... شما نمیدونستی که من تن صدا، چهره و استیل خوبی دارم؟!!![مغرور]

غزل خونه

خوبی شما؟ وقت کردی یه خورده آپدیت کن! دیشب میخواستم این سه تا پست شما رو بخونم، مثل این معتادا هی پای کامپیوتر چرت میزدنم، دماغم که میخورد به کیبورد میپریدم! خب رعایت حال ما کارمندا رو هم بکن که مخمون نمیکشه در یه شب سه تا پست یه نفر رو بخونیم! والله، با این نوناشون!!!

...

قشنگ بود . چند تا تقد کنار هم . البته میشه بهش موزیکال ایرانی هم گفت . یعنی اگر تو قید و بند قوانین نباشی البته . نمی دونم دقت کردی این فیلم و درباره الی یه وجه مشترک دارن . فیلم برداری به صورت مستند . این واسه بیننده قابل لسمه . واسه همین از ادامه دیدنش لذت میبره . ولی در کل به جز چندتا فیم ماندگار اصلا دست و دلم نمیره برم کارهای ایرانی ببینم با بازیگرهای چشم سبز و هیکل های مانکنی .